• Rok szkolny 2022/2023

•

Nasza szkoła włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. Akcja odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

Uczniowie klasy piątej na zajęciach z historii zostali zapoznani z sylwetką Józefa Zapędzkiego, któremu w 2017 rok Rada Miejska  nadała honorowe obywatelstwo Miasta Łazy. Pan Józef urodził się 11 marca 1929 roku w Kazimierówce, specjalizował się w strzelaniu z pistoletu. Największe sukcesy odniósł w konkurencji pistoletu szybkostrzelnego na 25 metrów - wywalczył złote medale igrzysk w Meksyku 1968 i Monachium 1972. W igrzyskach olimpijskich startował pięć razy - po raz pierwszy w Tokio 1964, a ostatni w Moskwie 1980. Zmarł we Wrocławiu 17 lutego w wieku 92 lat. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany w rodzinnej parafii w Łazach.

Uczniowie klas ósmych na zajęciach historii obejrzeli prezentację multimedialną oraz film o zbrodni katyńskiej dokonanej wiosną 1940 r. przez NKWD na polskich oficerach.

Uczniowie klasy szóstej udali się na cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej, gdzie zapalili znicze. Na  cmentarz w latach 1914- 1917 roku trafiali zmarli z lazaretu , który funkcjonował w Łazach w Domu Drużyn Parowozowych i Konduktorskich. Zmarli żołnierze walczyli na froncie przebiegającym w okolicach Podzamcza i Pilicy w listopadzie 1914 roku. Według dostępnych informacji na cmentarzu spoczywało 118 poległych żołnierzy ( 4 Niemców, 101 Austriaków, 13 Rosjan). W roku 1936 szczątki pochowanych żołnierzy zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz w Porębie. Na cmentarzu pozostawiono monument murowany z otoczaków oraz kilka mogilnych głazów narzutowych z wyrytymi krzyżami.

Dzień Edukacji Narodowej.

Czternastego października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej przygotowali uroczystą akademię która odbyła się w dniu 13.10.2022 w budynku KTS w uroczystej oprawie. W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna. Akademia została rozpoczęta odczytaniem listu z życzeniami od Pana Burmistrza Macieja Kaczyńskiego. Następnie uczniowie klasy piątej przedstawili krótki humorystyczny skecz przedstawiający bolączki życia w klasie z perspektywy nauczyciela i ucznia. Uczniowie przygotowali skecz pod nadzorem pani Karoliny Jaworskiej.

Następnie uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej wykonali utwory związane z życiem szkoły. Uczniowie przygotowali utwory pod nadzorem pana Rafała Janusa. Po zakończonym programie artystycznym wręczono upominki dla nauczycieli oraz pracowników administracyjnych przygotowane przez uczniów na zajęciach techniki. Ostatnim punktem uroczystości było wręczeniu nauczycielom kwiatów przez przedstawicieli Rady Rodziców.